تبلیغات
وبلاگ آموزشی و بهترین کتاب کامپیوتری تا موفقیت

وبلاگ آموزشی و بهترین کتاب کامپیوتری تا موفقیت


معرفی مختصر از زبان های برنامه نویسی تحت ویندوز


خیلی ها ممکن است سالها فقط روی اینکه چه زبانی را انتخاب کنند وقت بگذارند و هیچگاه برنامه نویسی را شروع نکنند! واقعیت این است که همان طور که هر کسی را بهر کاری ساختند، هر زبانی را برایی کاری ساختند! هر زبان برنامه نویسی برای کار خاصی مناسبتر است و باید بسته به نیاز خودمان، زبان مناسب را انتخاب کنیم. واقعیت مهمتر این است که آنچه اهمیت دارد، یادگرفتن یک زبان برنامه نویسی است، چرا که وقتی یک زبان را خوب یاد گرفتید، یادگیری سایر زبانها، به یک سرگرمی مفرح تبدیل می‌شود!

کلا زبانهای برنامه نویسی را به دو دسته مهم می‌توان تقسیم کرد:

زبانهای برنامه نویسی وب و زبانهای برنامه نویسی دسکتاپ

در مطلب قبلی زبان های برنامه نویسی وب را معرفی کردیم حالا نوبت زبان های برنامه نویسی دسکتاپه.

زبانهای برنامه نویسی دسک تاپ برای تولید نرم افزارهای کاربردی مثل برنامه های آفیس، نرم افزارهای اتوماسیون اداری، نرم افزارهای چند رسانه ای و هر چیزی  دیگری که فکرش را بکنید! و بتوان روی کامپیوتر شخصی اجرا کرد، استفاده می شوند.


بیسیک

زبان بیسیک از سری زبان های است که توسط شرکت مایکروسافت تهیه گردید و قابلیت زیادی داشت ولی به هر حال قدرت رقابت با محضول شرکت بورلند یعنی پاسکال را نداشت چرا که بورلند پاسکال دارای یک مترجم یا کامپایلر را داشت که این امکان را برای کاربر به وجود می**آورد که بتواند بدون نیاز به خود زبان برنامه نویسی برنامه را اجرا کند و دیگر مزیت این کامپایلر این است که زمانی که شما دستورات را به طور کامل تایپ کردید کامپایلر یکجا برنامه را به زبان ماشین (۰و۱) تبدیل می**کند و سرعت برنامه نیز بالا تر میرود حال آنکه بیسیک که یک مفسر محسوب می*شود کدها را بهصورت خط به خط به ماشین تبدیل می**کند نسخه*های تکمیلی بیسیک : کوییک بیسیک کیوبیسیک ویژوال بیسیک را می**توان نام برد که قابلیت شی گرا یی دارند وهمینطور دارای کامپایلر نیز هستند.

دلفی

دِلفی (Delphi) یا به تعبیری ویژوآل پاسکال – یک زبان برنامه*نویسی است و بستری برای توسعهٔ نرم*افزار که شرکت بورلند آن را تولید کرده است. این زبان، در بدو انتشار خود در سال ۱۹۹۵، به عنوان یکی از نخستین ابزارهایی مطرح شد که از توسعهٔ نرم*افزار بر مبنای متدولوژی RAD پشتیبانی می*کردند؛ یعنی تولید و توسعهٔ سریع برنامه*های کاربردی.

این نرم افزار بر مبنای پاسکال شی*گرا بوده و از این زبان مشتق شده است. البته بورلند نسخه*ای از دلفی و سی*پلاس*پلاس*بیلدر را برای لینوکس به نام کایلیکس (Kylix) ارائه کرد که مورد استقبال توسعه دهندگان نرم*افزارهای لینوکس قرار نگرفت. نرم*افزارهای دلفی در ابتدا به صورت مستقیم از کتابخانه*های ویندوز و کتابخانهٔ مخصوص خود به نام VCL استفاده می*کرد، اما پس از نسخه ۶ دلفی، امکانات استفاده از دات*نت هم به آن اضافه شد. در حال حاضر می*توان دلفی را یکی از رایج*ترین زبان*های ممکن در ایران دانست.

زبانِ دلفی که پیشتر بنام Object-Pascal یا پاسکال شیءگرا خوانده می*شد و برای طراحی نرم*افزاهای تحت ویندوز به کار می*رفت، امروزه چنان توسعه یافته است که برای تولید نرم*افزارهای تحت سیستم*عاملِ لینوکس و دات*نت نیز به کار می*آید. بیشترین کاربرد دلفی در طراحی برنامه*های رومیزی و پایگاه دا*ده*ها* است، اما به عنوان یک ابزارِ «چند- منظوره»، برای طراحی انواع گوناگونی از پروژه*های نرم*افزاری نیز مورد استفاده قرار می*گیرد

جاوا

جاوا شباهت*هایی به سی*پلاس*پلاس دارد، ولی قابلیت انتقال آن بهتر است و استفاده از آن ساده تر از ++c است. همچنین مدیریت حافظه نیز توسط خود ماشین مجازی جاوا انجام می*شود. طراحی این زبان به گونه ایست که دارای اطمینان بسیاری بوده و وابسته به سیستم عامل خاصی نیست. و دلیل این موضوع این است که جاوا یک ماشین مجازی در سیستم شما راه می*اندازد و برنامه*ها را در آن ماشین مجازی اجرا می*کند. این ماشین مجازی «ماشین مجازی جاوا» یا به اختصار Jvm نامیده می*شود. البته راه انداختن یک ماشین مجازی باعث دو مشکل می*شود. هنگامی که نرم*افزار شما در یک ماشین مجازی اجرا می*شود سرعت کمتری خواهد داشت، همچنین شما نیاز دارید قبل از اجرای برنامه*های جاوا یکبار سیستم مجازی جاوا را که حجم نسبتاً بالایی دارد، از اینترنت بارگذاری و یا از جای دیگری تهیه و نصب کنید ولی مزیت آن عدم وابستگی به سیستم عامل مقصد است.

 

ویژوال سی / سی پلاس پلاس

آنچه ویژوال سی خوانده می**شود، در واقع یک محیط توسعه مجتمع (یا IDE) است که در مایکروسافت برای تسهیل کار برنامه*نویسی به زبان سی یا سی++ طراحی و نوشته شده است. محیط ویژوال سی بخشی از مجموعه*ای بزرگ*تر به نام Microsoft Visual Studio است که اختصاصا به سی می*پردازد. ویژوال سی مجموعه به هم پیوسته*ای است که تمامی زنجیرهٔ ابزار توسعهٔ برنامه را یکجا گرد آورده. زنجیرهٔ ابزار فوق*الذکر شامل ویرایشگر، کامپایلر، لینکر، ابزار میک، دیباگر و اسمبلر مخصوص ویژوال سی می**باشد که هریک علاوه بر داشتن خواص برنامه*های قدیمی*تر، دارای قابلیت*های منحصر به فردی هم می*باشند. محیط ویژوال سی همانند بسیاری از محیط*های برنامه*سازی جدید مجهز به ویژگی ارزشمند خودتکمیلی است.

ویژوال سی++ درون*کار، یا ++eMbedded Visual C یکی از محیط*های طراحی نرم*افزار محصول شرکت مایکروسافت است که بر مبنای محیط مشابه برای رایانه شخصی، یعنی ویژوال سی، طراحی شده است. این محیط جهت سهولت نوشتن و کامپایل برنامه برای ویندوز سی*ایی (Windows CE، سیستم عامل شرکت مایکروسافت برای سیستم*های نهفته) در محیط ویندوز NT یا XP است. این نرم*افزار قابلیت کراس کامپایل (Cross-Compile) از کامپیوتر شخصی بر روی بسیاری از سیستم*های درون*کار شناخته شده یا سفارشی را داراست.

 

ویژوال بیسیک.نت

ویژوال بیسیک.نت یکی از زبانهای معرفی شده جهت نوشتن برنامه*های مبتنی و با استفاده از چهارچوب دات.نت است. دستورات این زبان مشابه بیسیک است. چون این زبان جزو مجموعه چهارچوب دات.نت است کد تولید شده توسط آن(msil)در بیشتر مواقع فرقی با کدهای تولید شده توسط سی*شارپ ندارد و کتابخانه*های تولید شده در هر یک از این دو زبان مستقیماً در دیگری قابل استفاده است.اشتباهی که معمولاً در مورد ویژوال بیسیک دات.نت می*شود این است که با توجه به ویژگی های بیسیک کلاسیک که زبانی ساده و مخصوص غیرحرفه*ای*ها بود، این زبان نیز غیرحرفه*ای تلقی می*شود، در حالی که قابلیت*های آن کاملاً با سی*شارپ برابر است. در ضمن زبان مفسری نیست.

 

ویژوال فاکس*پرو

نرم افزاری است که بوسیله آن میتوان بانکهای اطلاعاتی را تهیه کرد یک از بهترین ابزارهای
برنامه نویسی را دارا می باشد که توسط شرکت مایکروسافت ارائه گردیده است در حال حاضر
نسخه ۹ آن تهیه شده و در آینده نسخه جدید این نرم افزار با نام سدنا به بازار عرضه خواهد شد .
البته این نرم افزار دارای قدرت بسیار در تولید نرم افزارهای بانک اطلاعاتی هست که دارای برترهای بسیاری بر سایر زبانها هست ولیکن اشتباهی است این است که بیشتر قدرت زبانهای را باهم قیاس می کنند حال آنکه باید دقت کنید که زبانهای دیگر همچون دلفی – وی بی یا … خود از یک دیتابیس اینجین دیگر (همچون اکسس – پاراداکس و …) جهت مدیریت بانک اطلاعات استفاده می کنند که دیتابیس اینجنین داخلی ویژوال فاکس بسیار برتر از آنها هست
ولیکن متاسفانه یا در حقیقت یکی از پوئن های فاکس آن است که به راحتی می توان آن را یاد گرفت و به کار بست ولی به دلیل تولید نرم افزارهای ناقص و دارای عیب و ایراد بسیار توسط برنامه نویسان آماتور (مخصوصا در دوران داس) باعث ایجاد بدنامی این زبان بسیار قدرتمند شده حال آنکه اینچنین نیست
و واقعا در تولید نرم افزارهای بانک اطلاعاتی بسیار قدرتمندتر از سایر زبانها هست
شاید بخواهید آنها را قیاس با دیتابیس اینجنین های قدرتمندی همچون ms-sql یا mysql بکنید
که می توان در پاسخ گفت دقت کنید که خود ویژوال فاکس نیز می توانید به راحتی به آنها کانکت شود و از قدرت آنها نیز بهرهمند شود ولی به این نکته نیز دقت کنید که بسیاری از نرم افزارهای ما بیشتر به صورت single user استفاده می شود و موارد شبکه دارای استفاده های خاص هستند.
که ویژوال فاکس نیز جهت استفاده در محیط شبکه و ایجاد نرم افزارهای قدرتمند تحت شبکه با استفاده از دیتابیس اینجنین های همچون اوراکل یا sqlserver یا mysql را نیز داراست.
و محیط و دستورات داخلی آن نیز بسیار کارآمد و راحت جهت کنترل کلیه امور توسط برنامه نویس هست.


Microsoft .NET

جدید ترین نسخه طراحی شده سیستم معماری نرم افزار توسط Microsoft که امکانات بسیاری را در اختیار برنامه نویسان (بخصوص در زمینه طراحی نرم افزارهای مبتنی بر اینترنت) قرار میدهد. در واقع شاید بتوان گفت که این شاید اولین گام اساسی شرکت Microsoft در ارتباط با این تکنولوژی باشد؛ به عبارتی، Microsoft در تلاش بوده که یک سیستم جدید معماری نرم افزار را در اختیار برنامه نویسان قرار دهد که میتوان از NET. به عنوان اولین نتیجه این تلاشها نام برد. این سیستم نرم افزاری شاید بهترین و کاملترین گزینه برای کسانی است که میخواهند برنامه هایی برای ابزارهای مورد نظر خود ایجاد نمایند که بتوانند توانایی های مرتبط با اینترنت را نیز در آنها بگنجایند. برای مثال این تکنولوژی جدید میتواند این توانایی را به کاربران کامپیوترهای شخصی (PC) بدهد که بتوانند به راحتی با سایر ابزارهای بیسیم (Wireless) با استفاده از کدهای خاص ارتباط برقرار نمایند. هر طراح نرم افزار و برنامه نویسی میتواند مطمئن باشد که با یادگیری این سیستم جدید – بدلیل توانایی های این سیستم برای برقراری ارتباط با سایر ابزار هوشمند و ابزارهای اطلاعاتی – به توانایی های بیشتری در زمینه طراحی سیستم های نرم افزاری کامپیوتری خواهد رسید. این موضوع یکی از دلایلی است که باعث شده است که این سیستم معماری نرم افزار جدید توسط Microsoft ایجاد شود.

 

#C
این زبان برنامه نویسی یک زبان ساده، پیشرفته و دارای امکانات کامل تکنیک های برنامه نویسی شی گرا میباشد که شباهت زیادی به زبانهای C و ++C دارد. #C (که آنرا به نام C شارپ نیز میشناسند) به دلیل اینکه به عنوان یک عضو جدید از خانواده زبانهای مشابه C ایجاد شده است، کاملا برای برنامه نویسان آشنا به این زبانها شناخته شده خواهد بود. این زبان در واقع به صورت کاملا اختصاصی برای استفاده از امکانات Microsoft .NET Framework نوشته شده است. NET Framework. مجموعه ای متشکل از یک محیط اجرایی که تحت عنوان Common Language Runtime) CLR) شناخته میشود و همچنین مجموعه کاملی از توابع و کلاسهای آماده، میباشد که میتوان از آن در نوشتن برنامه هایی به زبانهای مختلف استفاده نمود. زبان برنامه نویسی #C در واقع در تلاش است که راحتی و ساده بودن زبان Visual Basic را همراه با قدرت و توانایی های C++ در اختیار برنامه نویسان قرار دهد. این زبان به عنوان یکی از بخشهای مجموعه Visual Studio 7 توسط شرکت Microsoft عرضه شده است که این مجموعه نرم افزاری شامل زبانهای VB .NET و VC++ .NET و همچنین زبانهای اسکریپت نویسی VB Script و JScript میباشد و همه این زبانها نیز قابلیت استفاده از توانایی های NET Framework. را دارا میباشند. #C خود دارای کلاسهای آماده خاصی نمیباشد اما برنامه نویسان، با توجه به آنکه با زبان جدیدی کار میکنند، به راحتی این توانایی را خواهند داشت که بتوانند از توابع و کلاسهای نوشته شده در سایر زبانها مانند Visual Basic و ++Visual C در برنامه های خود استفاده کنند. این زبان همچنین قابلیت های خاصی برای نوشته برنامه هایی که از امکاناتی مانند XML و SOAP در آنها استفاده میشود، دارد.

 

Visual C# .NET

این زبان را به عنوان یک گزینه خوب میتوان به برنامه نویسان مبتدی و یا متوسطی که تا حدودی با یکی از زبانهای Java و یا C++ آشنایی دارند، معرفی نمود. یک زبان پیشرفته که با استفاده از امکانات محیط برنامه نویسی بسیار عالی میتواند برنامه نویسی نرم افزارهای تحت ویندوز که از تکنولوژی NET. استفاده میکنند همچنین سرویس ها وب مبتنی بر XML و همچنین نرم افزارهای اینترنتی را بسیار راحت نماید.


پاسکال Passcal


پیش زمینه :

زبان برنامه نویسی رایانه ای پاسکال یکی از زبان های مشهور برنامه نویسی سطح بالای متداول است.
پاسکال به عنوان زبان ساده شده زبان ALgOL طراحی شد و مقاصد آموزشی داشت. این زبان توسط نیکلاوس ورث (Niklaus Wirth)پروفسور دانشگاه پلی تکنیک زوریخ/سوییس در اوایل سال های ۱۹۷۰ توسعه یافته و نام آن از نام بلز پاسکال، ریاضی دان فرانسوی، الهام گرفته شده است.
وقتی پاسکال اختراع شد زبان های برنامه نویسی بسیار زیادی وجود داشت ولی تنها چند تا از آنها بسیار استفاده می شدند که عباترتند از cobol,assembler,fortrant ایده اصلی زبان جدید نظم،مدیریت داده ها و نیاز به تعریف داده ها بود،این زبان از ابتدا به گونه ای طراحی شده بود که یک زبان آموزشی باشد.
استاندارد این زبان برنامه نویسی در سال ۱۹۸۳ نوشته شده است و دو سازمان IEEE و ANSI آن را تائید کرده اند. هم اکنون این زبان بیش تر به عنوان زبان برنامه نویسی ی آموزشی برای مبتدیان در دانشگاه ها تدریس می شود. سادگی و تجرید خوب این زبان امکان برنامه نویسی راحت بدون نیاز به آگاهی از ساختارهای پیچیدهٔ زیرین سیستم عامل را می دهد.

از خصوصیات این زبان می توان به سادگی فراگیری آن اشاره کرد. پاسکال نیز مانند بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر دارای کامپایلرهای زیادی است که از معروف ترین آنها می توان به کامپایلر توربو پاسکال (Turbo Pascal) که متعلق به شرکت بورلند (Borland) است اشاره کرد. شرکت بورلند از پاسکال شی گرا به عنوان زبان برنامه نویسی محیط توسعه نرم افزار خود به نام دلفی استفاده کرده است.
توربو پاسکال کامپایلر مشهور پاسکال، که توربو پاسکال نام داشت در سال1983معرفی شد، توربو پاسکال همیشه در بین زبان های برنامه نویسی از فروش بسیار بالایی برخوردار بود.
توربو پاسکال مفهوم جدیدی را به نامIntegrated Development Environment ویا IDE را معرفی کرد، IDE یعنی محیط برنامه نویسی مجتمع،در واقع شما در این محیط می توانید کد را ویرایش کنید (در یک ویرایشگر هماهنگ با wordstar)، کامپایلر را آغاز کنید، خطاها را ببینید و به خط هایی که حاوی آن خطا هاست بروید،البته این مسئله هم اکنون بسیار بی معنی به نظر می آید،اما در گذشته لازم بود که شما از ویرایشگر بیرون بروید و به DOS برگردید و سپس کامپایلر را به صورت خط فرمانی آغاز کنید، سپس شماره خطاهای خط را یادداشت کنید، دوباره ویرایشگر را باز کنید و به خط های حاوی خطا بروید و دوباره همه چیز را از اول انجام دهید.
به علاوه بورلند توربو پاسکال خود را فقط 49دلار می فروخت، در حالیکه مایکروسافت کامپایلر پاسکال خود راچند صد دلار به فروش می رساند، تداوم موفقیت چند ساله توربو پاسکال سبب شد که درآمدهای مایکروسافت از فروش کامپایلر پاسکال بسیار کاهش یابد. پاسکال دلفی بعد از 9نسخه از انتشار توربو پاسکال و بورلند پاسکال، که به تدریج زبان های بسیار گسترده ای شده بود، بورلند در سال 1995 دلفی را معرفی کرد که پاسکال را به یک محیط برنامه نویسی دیداری(VISUAL) تبدیل کرده بود. زبان شیئ گرایی پاسکال که ما در دلفی از آن سود می جوییم در سال 1995 همراه با محیط برنامه نوسیس دیداری(VISUAL)دلفی اختراع نشد این زبان توسعه یافته زبان پاسکال شیئ گرا بود که قبلاً در محصول بورلند پاسکال از آن استفاده شده بود، اما بورلند پاسکال آن را را اختراع نکرد او تنها به گسترش وعمومی شدن آن کمک کرد.
پاسکال یک زبان برنامه نویسی امری و ساخت یافته تأثیر گذار می باشد که در سال 1968 طراحی شد و در سال 1970 توسط آقای Niklaus Wirth به عنوان یک زبان کارآمد و کوچک به منظور پیش برد و توسعه مهارت های برنامه نویسی با استفاده از برنامه نویسی ساخت یافته و ساختمان داده ها منتشر شد.
یک نسخه برگرفته که با عنوان Object Pascal شناخته می شود برای برنامه نویسی شی گرا طراحی شد.

تاریخچه :

پاسکال بر پایه یک زبان برنامه نویسی Algol می باشد و به افتخار ریاضی دان و فیلسوف فرانسوی Blaise Pascal نام گذاری شد. آقای Wirth متعاقباٌ Modula-2 و Obern که شبیه پاسکال بودند را توسعه داد. قبل از آن و برای تهیه مقدمات پاسکال، ایشان زبان Euler که از Algol-W پیروی می کرد را توسعه دادند.
در ابتدا پاسکال بسیار وسیع و جامع بود، اما تنها به منظور یاددادن برنامه نویسی ساخت یافته به دانشجویان نبود. نسلهای متمادی از دانشجویان بر روی پاسکال به عنوان یک زبان مقدماتی در دوره های لیسانس کار کردند. همچنین نسخه های متفاوتی از پاسکال مکرراً برای هر چیزی از پروژه های تحقیقاتی گرفته تا بازی های رایانه ای و سیستم های جاسازی شده استفاده شد. هم اکنون کامپایلر های جدید تر پاسکال موجود می باشند که که به طور وسیع و گسترده استفاده می شوند.
پاسکال نخستین زبان سطح بالا بود که برای توسعه و تکامل در Apple Lisa استفاده شد و در سال های اولیه Mac، قسمت هایی از سیستم عامل اصلی مکینتاش، از منابع پاسکال توسط دست به زبان اسمبلی 68000 Motorola ترجمه شد. حروفچینی محبوب سیستم TeX توسط Donald E.Knuth در WEB (سیستم برنامه نویسی آموزش دیده اصلی) نوشته شد، که بر پایه DEC PDP-10 Pascal می باشد، آن هم در هنگامی که یک برنامه کاربردی مانند Total Commander در Delphi (پاسکال شی گرا) نوشته شد.

چکیده :

صد آقای Wirth خلق یک زبان کار آمد بود (در هر دو مورد سرعت کامپایل و کد ساخته شده) که بر پایه به اصطلاح برنامه نویسی ساخت یافته (مفهومی که به تازگی محبوب شده است) می باشد. اصول و ریشه های پاسکال در زبان الگول 60 می باشد، اما علاوه بر آن مفاهیم و مکانیزم هایی را مافوق اعداد و آرایه های الگول معرفی کرد که برنامه نویسان را قادر به تعریف انواع داده (ساختمان) پیچیده خودشان می کرد و همچنین ساخت ساختمان داده های بازگشتی و پویا مانند لیست ها، درخت ها و گرافها را آسانتر می کرد.
امکانات مهم که برای این امور اضافه شده بود، رکوردها، شمارش ها، زیر حوزه ها، متغیر های اختصاص داده شده پویا همراه اشاره گر های وابسته و مجموعه ها می باشد. برای تحقق و معنی دار کردن این امر، پاسکال یک سیستم تایپ دهی قوی روی تمام اشیا دارد، به این معنی که یک نوع داده نمی تواند بدون تبدیل صریح، به عنوان نوع دیگر تفسیر و یا تبدیل شود. امروزه در بسیاری از زبان های برنامه نویسی مکانیزم های مشابهی به صورت استاندارد می باشند. زبان های دیگر که از توسعه پاسکال تأثیر گرفتند، کوبول، سیمولا 67 و Algol W خود آقای Wirth می باشند.
پاسکال مانند بسیاری از زبان های اسکریپتی امروزه ( اما بر خلاف زبان های خانواده C ) به تعریف پروسه های تودرتو تا هر عمقی و همچنین اکثر انواع تعریف ها و اعلان ها درون پروسه ها و توابع اجازه می دهد. این امر یک نحو خیلی ساده و منسجم را امکان پذیر می سازدکه یک برنامه کامل از نظر نحوی، خیلی نزدیک به یک تابع و یا پروسه تنهاست (البته به استثنای خود کلمه کلیدی).

ساختارهای زبان :

پاسکال در شکل اصلی خودش به طور خالص یک زبان رویه ای است و دارای آرایش سنتی الگول است که شبیه ساختارهای کنترل به همراه کلمات رزروشده همچون if,then,else,while,for و ... می باشد. با این حال پاسکال بسیاری امکانات ساخت یافته داده ای و انتزاعی را داراست که در الگول 60 اصلی موجود نبودند. مانند تعاریف نوع ها، رکوردها، اشاره گرها، شمارش ها و مجموعه ها. یک همچنین ساختار هایی تا یک اندازه از Simula 67 ،Algol 68، Algol W خود آقای Wirth و پیشنهادات C.A.R. Hoare الهام گرفته شده و یا به ارث برده شدند.

Hello World

برنامه های پاسکال توسط کلمه کلیدی Program به همراه لیستی از فایل های خارجی به عنوان پارامترها شروع می شوند. سپس بلوک عبارت اصلی که توسط کلمات کلیدی Begin و End بسته بندی شده است را دنبال می کنند. علامت semicolon ( عبارات را از هم جدا می کند و نقطه آخر برنامه تمام برنامه را خاتمه می دهد. در پاسکال، بزرگ و کوچکی حروف مطرح نیست. بعضی کامپایلرها مثل توربو پاسکال در میان آنها کلمه کلیدی Program را اختیاری در نظر می گیرند.
در اینجا یک مثال از کد برای یک برنامه خیلی ساده آورده شده است.


کد:

Program HelloWorld(output); begin writeLn('Hello, World!') end.


انواع داده :

ک تایپ در پاسکال و در عموم زبان های برنامه نویسی محبوب دیگر، یک متغیر را به گونه ای در نظر می گیرد که درآن، حوزه ای از مقادیر قابل قبول تعریف می شود که متغیر قادر به ذخیره آن می باشد و همچنین مجموعه ای از عملگرها را لحاظ می کند که برروی آن متغیر با آن نوع مجاز است. انواع داده ها و توضیحی مختصر در مورد آنها در زیر آورده شده است.
نوع داده حوزه قابل ذخیره توسط متغیر integer تمام اعداد از32768- تا 32768 byte اعداد صحیح از0 تا 255 real 1E-38 تا 1E+38 اعداد اعشاری از boolean تنها مقادیر درست و نادرست را نگه می دارد. char هر کاراکتر درمجموعه کد اسکی

ساختارهای داده :

انواع داده ای ساده پاسکال عبارتند از real,integer,character,Boolean,enumeration که enumeration یک نوع داده جدید می باشد که توسط پاسکال معرفی شد.


کد:

var r: Real; i: Integer; c: Char; b: Boolean; e: (apple, pear, banana, orange, lemon);
زیرحوزه های هر نوع داده ترتیبی وصفی ( هر نوع ساده به غیر از real ) را می توان تغییر داد و ساخت.کد:

var x: 1..10; y: 'a'..'z'; z: pear..orange;
برخلاف دیگر زبان های برنامه نویسی زمان خودش، پاسکال نوع داده مجموعه ای را پشتیبانی می کند.کد:

(set type) var set1: set of 1..10; set2: set of 'a'..'z'; set3: set of pear..orange;
یک مجموعه، مفهومی اساسی برای ریاضیات مدرن می باشد و آنها ممکن است در الگوریتم های بزرگ زیادی استفاده شوند. این چنین امکانی بسیار مفید است و ممکن است از ساختن یک معادل در زبانی که مجموعه ها را پشتیبانی نمی کند بسیار سریع تر باشد، برای مثال برای بسیاری از کامپایلر های پاسکال


کد:

if i in [5..10] then ...
بسیار سریع تر است از


کد:

if (i>4) and (i<11) then ...
تایپ ها می توانند از دیگر تایپ ها با استفاده از اعلان تایپ تعریف شوند:


کد:

type x = Integer; y = x; ...
علاوه بر این، نوع های پیچیده می توانند از نوع های ساده ساخته شوند:


کد:

type a = Array [1..10] of Integer; b = record x: Integer; y: Char end; c = File of a;
همان طور که در مثال بالا نشان داده شده است فایل های پاسکال سلسله ای از اجزا هستند. هر فایل یک متغیر بافر دارد که با f^ مشخص می شود. رویه ها (procedure) متغیر بافر را برای خواندن(get) و نوشتن(put) به المان بعدی حرکت می دهند. خواندن به این صورت معرفی می شود که read(f,x) همانند x:=f^ ; get(f) می باشد. نوشتن به این صورت معرفی می شود که write(f,x) مانند f^:=x ; put(f) است. نوع داده متن به عنوان فایلی از کاراکترها از پیش تعریف شده است. هنگامی که متغیر بافر برای رسیدگی به کاراکتر بعدی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، از آن استفاده به عمل خواهد آمد (بررسی یک رقم قبل از خواندن یک مقدار صحیح). این مفهوم منجر به اشکالات جدی برای برنامه های محاوره ای با پیاده سازی های جدید شد، اما بعدها توسط مفهوم “lazy I/O” حل شد.

اشاره گرها

پاسکال استفاده از اشاره گر ها را پشتیبانی می کند.کد:

type a = ^b; b = record a: Integer; b: Char; c: a end; var pointertob: a;
در اینجا متغیر اشاره گر به b، یک اشاره گر به نوع داده b که یک رکورد است، می باشد. اشاره گرها قبل از اینکه اعلان شوند، می توانند استفاده شوند. این یک اعلان رو به جلو است، یک استثنا برای این قانون که اشیا قبل از استفاده باید تعریف شوند. برای ساخت یک رکورد جدید و اختصاص دادن مقدار 10 و کاراکتر A به قسمت های a و b در رکورد و برای مقداردهی اولیه اشاره گرc به تهی، دستورات باید به صورت زیر باشند.


کد:

new(pointer_to_b); pointertob^.a := 10; pointertob^.b := 'A'; pointertob^.c := nil; ...
این امر می تواند با استفاده از عبارت with به صورت زیر نوشته شود.


کد:

new(pointer_to_b); with pointertob^ do begin a := 10; b := 'A'; c := nil end; ...
توجه داشته باشید که درون حوزه عبارت with کامپایلر می داند که a و b به زیر حوزه های اشاره گر به رکورد pointertob ارجاع می دهد و نه به رکورد b و یا نوع داده اشاره گر a .
لیست های پیوندی، پشته ها و صف ها با داخل کردن یک نوع اشاره گر( c) به درون رکورد، قابل ساخت می باشند. (مفاهیم nil و null را در برنامه نویسی کامپیوتری مشاهده کنید)

ساختارهای کنترل

پاسکال یک زبان برنامه نویسی ساخت یافته است، به این معنا که جریان کنترل برنامه، به طور کامل در میان عبارات استاندارد ساخت یافته ای می باشد، البته بدون فرمان go to .کد:

while a <> b do writeln('Waiting'); if a > b then writeln('Condition met') else writeln('Condition not met'); for i := 1 to 10 do writeln('Iteration: ', i:1); repeat a := a + 1 until a = 10; case i of 0: write('zero'); 1: write('one'); 2: write('two') end;
پردازه ها و توابع

پاسکال برنامه ها را به توابع و پردازه ها شکل دهی می کند.

 

پرل:

زبان پرل در سال ۱۹۸۷ به وسیله لاری وال برای خودکار سازی برخی از برنامه های مدیریتی یونیکس به وجود آمد .اکنون این زبان به محیطی پر طرفدار برای ایجاد
مجموعه گسترده ای از برنامه های کاربردی تبدیل شده است . هرچند نوشتن اسکریپت کوچک برای برنامه های ساده, نسبتا آسان است .با این همه این زبان انقدر قدرتمندهست تا بهترین برنامه نویسان را راضی نگهدارد .
پل هافمن در کتاب (perl for dummies) می نویسد ((زبانهای دیگر تلاش می کنند تا شکیل یا بسیار کوچک باشند اما پرل سعی دارد کامل بوده و کاربردی ساده داشته باشد . )) وال از برنامه نویسان جهان برای نوشتن کد منبع باز و ماجولهای افزودنی در خواست همکاری کرد به همین دلیل پرل قابلیتهای فراتراز ریشهای مدیریتی سیستم خود دارد .
این زبان شامل یک محیط قدرتمند اشکال زدایی است و ماجولهای آن به اجرای اموری چون پردازش داده های html و xml کمک می کنند .
در وافع پرل زبان مفسر داری است که برای کار بر روی فایلهای متنی مناسب است .زبان پرل را برابر با زبان قدرتمند C می دانند بیراه هم نیست چون ساختار زبان پرل
شبیه زبان C است .
در ضمن در ایران هم به خاطر این زبان بهتون پول نمی دن ولی اگر باهاش کار کنین انوقت خواهین فهمید پرل چگونه زبانی است .» یک یا هزارو یک ( شنبه 21 بهمن 1391 )
» نرم افزار جدید سیستم عامل مجازی - VMware workstation 9.0.0.812388 full whit key ( چهارشنبه 10 آبان 1391 )
» توجه . . راهنمایی مدیر !! ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» مک mac - نصب بوت در سیستم عامل مکینتاش ( سه شنبه 2 آبان 1391 )
» وپی ان vpn ( سه شنبه 2 آبان 1391 )
» کتب مرجع و کامل دلفی - Delphi ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» کتب مرجع #c ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
موضوعات

نظرسنجی

به نظر من ... ؟نویسندگان

» فاروق معروفی (35)

کلمات کلیدی

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ سرفا برای آموزش هنرجویان و دانلود آسان کتاب الکترونیکی برای مدرسان و دانشجویان و دانش آموزان است و مباحثی که لازم دارید به اطلاع مدیران وبلاگ برسانید و بخواهید کاری کنیم که شما کاربران عزیز FourSun راضی باشید .

ایجاد کننده وبلاگ : فاروق معروفی

Online User